Δευτέρα, Φεβρουαρίου 27, 2017

Ρόδος: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό στον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε γκάζι» στην 3η περίοδο κι έφτασε στην 18η νίκη του στην Α1, με 82-73 επί του Κολοσσού στη Ρόδο.

Το «ξέσπασμα» της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ στην 3η περίοδο ήταν αρκετό για να πάρει διψήφια διαφορά και να πάρει το ροζ φύλο αγώνα άκρως... επαγγελματικά.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» και στο σημερινό ματς ήταν ο Μάικ Τζέιμς, που «τιμώρησε» την πρώην ομάδα του με 17 πόντους. Ο Αμερικανός είχε σημαντική βοήθεια και από τους Σίνγκλετον, Γκάμπριελ και Καλάθη, οι οποίοι όταν χρειάστηκε πέτυχαν καθοριστικούς πόντους.

Οι γηπεδούχοι έκαναν δύσκολη τη ζωή των «πρασίνων» στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο αν και βρέθηκαν στο -10 κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (46-46). Ο Παναθηναϊκός, όμως, με επί μέρους σκορ 12-2 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου πήρε διαφορά 10 πόντων και σχετικά άνετα πήρε το παιχνίδι.

Κορυφαίος των γηπεδούχων, που γνώρισαν την 3η ήττα τους στο «Βενετόκλειο» ήταν ο Ρέντικ με 14 πόντους.

Πηγή: naftemporiki - Feb 27, 2017