Τετάρτη, Φεβρουαρίου 06, 2013

Άλμα σωτηρίας έκανε ο Κολοσσός, 68-60 στην Ελευσίνα

Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε, παρά την αντίσταση των γηπεδούχων, να φύγει με το διπλό από την Ελευσίνα με 60-68 για την 16η αγωνιστική της Α1.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές. Από το 5' κι έπειτα, ο Κολοσσός όμως ανέβασε ρυθμό και στο 8' έφτασε στο +10 (8-18), διαφορά που διατήρησε ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανελευσινιακός κατάφερε στο 13' να μειώσει σε 17-23 όμως οι φιλοξενούμενοι αντιδρούσαν άμεσα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 23-39.

Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Πανελευσινιακός πάτησε γκάζι, με ένα σερί 6 πόντων, μείωσε αρχικά σε 34-42 στο 24' ενώ τρία λεπτά αργότερα μείωσε εκ νέου σε 42-44. Ο Κολοσσός όμως στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 46-50.