Τετάρτη, Μαρτίου 22, 2017

Ο Πρίντεζης έδωσε στον Ολυμπιακό το πλεονέκτημα

Μια σπουδαία νίκη, με την οποία εξασφάλισε μια θέση στην τετράδα και παράλληλα το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι, όπου κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα με 66-64.

Ο υπαρχηγός των "ερυθρόλευκων", Γιώργος Πρίντεζης, σημείωσε στην παράταση το νικητήριο καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο στην "Kombank Arena".

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με "όπλο" την εξαιρετική του άμυνα, κυριάρχησε. Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα, πως επέστρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 9 πόντους.

Από τη στιγμή, πάντως, που ο πρωταθλητής Ελλάδας είχε τον απόλυτο έλεγχο, πήρε και μία διαφορά 8 πόντων (7-15, 9-17), χάρη σε 6 πόντους του Γκριν, 5 του Παπανικολάου και από ένα τρίποντο των Πρίντεζη και Μάντζαρη.

Στο β' δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι φανταστικός στην άμυνα, ενώ οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα φάνηκαν ιδιαίτερα αγχωμένοι, σε τέτοιο βαθμό που έχασαν λέι απ και καρφώματα και έκαναν πάρα πολλά λάθη: 11 συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας, ταυτόχρονα και 0% από τα 6,75 (0/5 τρίποντα)! Ο πρωταθλητής Ελλάδας έφτασε δύο φορές τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+12+1, 13-26, 17-30) και θα μπορούσε να είχε ξεφύγει πολύ περισσότερο, αν δεν είχε κι εκείνος ένα κακό διάστημα στο β' δεκάλεπτο με αρκετές κακές επιθέσεις.

Ωστόσο, τα πράγματα στο 2ο ημίχρονο δεν πήγαν τόσο καλά. Αρχικά ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 28-32, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και το έκανε 32-42. Η συνέχεια, όμως, ήταν εφιαλτική. Οι Σέρβοι είχαν 4/5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, την ώρα που σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχαν 0/5 και ο Ολυμπιακός έμεινε άποντος 3:12''. Το 32-42 έγινε 43-42 στο τέλος της περιόδου, χάρη σε διαδοχικά τρίποντα των Γκούντουριτς, Σιμόνοβιτς και Ντάνγκουμπιτς.
AdTech Ad

Το μπλακ άουτ του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην αρχή της 4ης περιόδου, με τον Αστέρα να φτάνει στο +8 (53-45) με τρίποντο του Τζένκινς. Σε εκείνο το σημείο ο Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τον Αγραβάνη και ο "ερυθρόλευκος" φόργουορντ τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Αρχικά, ο 22χρονος με έξι συνεχόμενους πόντους μείωσε τη διαφορά στους δύο (53-51) και στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσια (53-53) με δύο εύστοχες βολές. Ο Τζένκινς με δίποντο έκανε το 55-53, με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει από τη γραμμή των βολών. Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έκανε το 58-55, με τον Πρίντεζη να απαντάει με το ίδιο νόμισμα. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί "μίλησε" η ψυχή του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 62-61. Ο Σιμόνοβιτς με ένα πολύ δύσκολο καλάθι έκανε το 63-62, με τον Μάντζαρη να ξαναδίνει προβάδισμα τον Θρύλο με δύο εύστοχες βολές (63-64). Ο Τόμπσον με 1/2 βολές έφερε το ματς στα ίσια και το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία κυριολεκτικά φάση! Ο Γκριν έγινε ο αποδέκτης της μπάλας μετά την επαναφορά, ταλαιπώρησε τον αντίπαλό του και έδωσε την μπάλα στον Πρίντεζη, ο οποίος με ένα "πεταχτάρι" όπως και στον τελικό του 2012, έβαλε το καλάθι και χάρισε μια υπερπολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58, 64-66 (παρ.)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7, Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9, Τζένκινς 13, Γκούντουριτς 14, Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 17, Μάντζαρης 5

Πηγή: nooz - Mar 22, 2017